Skip to content

Ideepank muuseumidele

Kliki teemadel või sildipilve märksõnadel, et tutvuda ideedega sind huvitavas valdkonnas

FaBBi projekt (Fungi and Beetles in Buildings on Islands of Baltic Sea / Seen- ja mardikakahjustused Läänemere saarte puithoonetes) on hea näide sellest, kuidas muuseumi mõju saab palju laiema mõõtme, kui otsustatakse astuda samm kaugemale kui vaid oma kogude ja külastajatega tegelemine.

Eesti Vabaõhumuuseum on juhtpartner FaBBi projektis, mille eesmärgiks on pikendada saartel paiknevate puithoonete eluiga, et säiliks ajalooliselt väärtuslik arhitektuuripärand ja inimeste vara.

Sobiva kliima tõttu on mardikate ja seente levik Läänemere saartel ja rannikualal üsna laialdane. Eriti ulatuslikke mardikakahjustusi leiab Ruhnu saare hoonetest, kuna tegemist on suletud ökosüsteemiga ning mardikate populatsioon on kasvanud väga suureks.

Järgmisel suvel viiakse projekti raames (lisaks muudele tegevustele) Ruhnu kirikutes ja Vormsi kirikus läbi seen- ja mardikakahjustuste vastane töötlus. Tõenäoliselt kasutatakse nn niisket termotöötlust, mille käigus mässitakse kirikud erilise kile sisse, ruumi juhitakse väljastpoolt soe õhk ning kuumutatakse viieks päevaks 70 kraadini. Orelid ja muud õrnad esemed isoleeritakse hüdroisolatsiooniga.

Samas on veel teisigi töötlemise võimalusi, alates mikrolainetöötlemisest ja lõpetades gaasi kasutamisega ning meetodi lõplik valik selgub pärast eeluuringuid ning riigihanget. Sel suvel uuritaksegi, kuidas peavad töötlemisele vastu kirikus asuvad kultuuriväärtuslikud esemed ja seinamaalingud ning koostatakse muinsuskaitse eritingimused.

Loe projektist lähemalt: http://fabbiproject.eu/

Tags: , ,