Skip to content

Ideepank muuseumidele

Kliki teemadel või sildipilve märksõnadel, et tutvuda ideedega sind huvitavas valdkonnas

Hollandis on üks isevärki ajaloomuuseum – neil ei ole kogusid ega oma maja (just hiljuti tuli uudis, et nad ei pruugigi seda saada…), kuid sellest hoolimata (võib-olla oleks hoopis õigem öelda, et “seetõttu”) on nad olnud vägagi nähtaval ning kogukonda kaasav muuseum.

Selle muuseumi tegevuse lähtepunktiks ei olnud mitte muuseumikogu, vaid inimesed, kelle ümber hakati “looma” muuseumi.

Nende üks huvitavamaid projekte on “Rahvuslik müügiautomaat“, milles iga müügilolev objekt jutustab mingi seiga Hollandi ajaloost.

Tähelepanu keskmes on igapäevased asjad ning nende ajalooline ja isiklik tähendus. Projektil on kaks osa: “online” veebileht ning “offline” müügiautomaat, mis selle projekti jaoks ümber ehitati. Mõlemad “osad” on omavahel ühenduses RFID (Radio Frequency Identification) tehnoloogia abil.

Muuseumi kuraatorid valisid alustuseks välja ca 100 igapäevast asja, mida testiti publiku peal ning seeläbi valiti automaadi jaoks välja 37 objekti. Külastajad saavad neid asju müügiautomaadist osta ja tutvuda nendega seotud lugudega (iga asja kohta on lühike videoklipp) ning pärast veebis ka isiklikke lugusid lisada. Samuti on võimalik muuseumile anda soovitusi, milliseid asju võiks veel “koguda”. Kuigi tegelikult ei ole ju küsimus mitte asjades, vaid nendega seotud lugudes. Asi on vaid see “konks”, mis loo esile toob.

Paar vaimukat lugu:

Tags: ,